Nowa definicja demokracji

„Rothbard demokrację definiował jako system, w którym – gdy mamy osiem osób i pięć z nich chce iść do kina a pozostałe trzy do teatru, po demokratycznym głosowaniu wszyscy idą do kina, co powoduje że trzy osoby są niezadowolone i tracą swój czas. Rothbard twierdził, że w normalnym świecie nikt by głosowania nie robił, a każdy poszedłby tam, gdzie akurat miał ochotę.”
(„Najwyższy Czas!”, Nr 33-34, 10-17 sierpnia 2013, s. LIV)
Komentarz:
Definicja Rothbarda zwraca uwagę na absurdy stosowania demokracji w sytuacjach, w których nie powinna być ona stosowana.
Obecnie demokracja w republice jest stosowana przez władzę ustawodawczą i wykonawczą do własności wspólnej wszystkich jednostek oraz do własności prywatnej (i działania) jednostki.
Rothbard nie był zwolennikiem demokracji (republiki demokratycznej), ale nie wykluczał zastosowania demokracji jako narzędzia w walce o wolność jednostki i anarchokapitalizm.
Moja definicja demokracji ogranicza zastosowanie demokracji przez władzę ustawodawczą i wykonawczą tylko do własności wspólnej wszystkich jednostek i zabrania władzy ustawodawczej i wykonawczej ingerować (wykorzystując demokrację) we własność prywatną i działanie jednostki.
Co najważniejsze, definicja ta pozwala wyznaczyć priorytety walki o odzyskanie wolności jednostki ukradzionej nam przez władzę państwową.
Podstawowym celem powinno być ograniczenie przedmiotu głosowań w sejmie i senacie do własności wspólnej wszystkich jednostek i wprowadzenie zakazu uchwalania ustaw dotyczących własności prywatnej i działania jednostki.
(więcej na ten temat na stronie www.demokracja.pl7.pl)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *